Még zöldebb a szomszéd nője elemzés

 

 

A következő sorokat, még 2010 januárjában írtam a Kritikus tömeg nevezetű filmes oldalon. Tudom, hogy nem a legmagasabb fokú "filmelemzés", de próbálkozni mindig lehet.



Két évvel a Szomszéd nője mindig zöldebb sikere után úgy gondolták a producerek hogy elkészítik a második részt. Döntésüket egyértelműen siker koronázta pedig a történet nem volt sokkal több mint az első részben. Az egyik változás a rendező személye volt amely szerintem jól sült el. Az másik különbség az hogy itt már már nem magányos legalább az egyik főszereplő. Illetve abban is változott valami, hogy a két főszereplő itt már elméletileg két jó barát. Azért csak elméletileg mert az első részben sem utálták egymást igazából. De az új rendező azért meghagyta kettejük sziporkázó párbeszédeit amelyek itt is a film majdnem csúcspontjait jelentik. Mert most őszintén az ember nem úgy köszön rá a barátjára, hogy: Jó reggelt büdös bunkó További változás hogy Max fia Jacob és John lánya Melanie már egy pár.Ez visszaköszön Jack Lemmon és Walter Matthau egy másik klasszikusának folytatásában is a Furcsa Pár 2-ben. Érdekesség, hogy azt a filmet is Howard Deutch rendezte. A két főszereplő jelleme sem változott sokat leszámítva talán azt hogy Max egy kicsit bűnbánóbb lett. A történet szerint az első részben elhunyt Chuck pecaboltját egy olasz nő Sophia Loren vette meg de ő nem pecaboltot akar nyitni hanem éttermet. Az egyik legjobb jelenet amikor Maria és Max azon vitatkoznak hogy kell e ide egyáltalán étterem. Mivel egy vígjátékról van szó a néző előre tudja mi lesz kettejük [közös] sorsának alakulása. Marianak nincs szerencséje a férfiakkal Max pedig már régóta özvegy. John Gustavson mióta elvette Arielt már nem él olyan rosszul sőt szinte kivirult. Ariel karaktere ugyanolyan maradt akinek ugyanaz az a mottója: Az élet megy tovább. Szerencsére visszatér ebben a filmben is John édesapja a Nagypapi Burgess Meredith akinek beszólásai a film egyértelmű csúcspontjai. Ő tipukosan az az ember aki nem törődik azzal hogy mi történik: cigizik piál szalonnát eszik és udvarol. Már az első nap mikor meglátja Maria anyját egyből beveti az ingyenes orvosi vizsgálat türkjét˝. A történet egyik szála Melanie és Jacob közelgő esküvője melyet a két örömapa szervez és amely ennek is köszönhetően végül elmarad. Amikor kiderül hogy nincs esküvő akkor megint összebalhéznak. Egymást még sokkal durvábban szívatják olyan csínyekkel melyet egy iskolásnak még iskolásnak elnéznénk de nem két nyugdíjasnak. Arielt annyira sikerül felbosszantania a két öregnek,hogy haza költözik Johntól [A hazát úgy kell érteni hogy a szomszédba]. A történet másik szála Maria és Max kapcsolata.Az elején még utálják egymást aztán egyre megértőbbek egymással a végén pedig elkezdenek randizni. Az első rész elején azért nem gondolta volna senki Max Goldmenről hogy bókolni fog egy nőnek[már úgy ahogy]. De Maria anyja azt tanácsolja a lányának ha igazán szereti Maxot akkor elhagyja. Az anya itt egy újabb szerelmi csalódástól akarja megóvni Mariát,aki már ötször elvált.

A filmből nem hiányozhatnak a drámai jelentek sem melyből kettőt emelnék ki. Az egyik amikor nagypapi énekel a dédunokájának és közben mutatják a főbb szereplőket [Jacob és Melanie együtt alszanak John és Ariel együtt főznek] és csak Max és Maria vannak egyedül. Ebben a jelenetben az az ember érzése, hogy ők ketten az egyetlen magányos férfi és nő a világon.
A másik drámai jelenet amit sajnáltam az amikor nagypapi meghalt. A film elején arról beszél hogy a Jó Isten megfeledkezett róla. Az a jelenet amikor John meglátja az apját ahogy ül a padon a film legmeghatóbb jelenete.

A film vége természetesen minden tekintetben happy end ugyanis Melanie és Jacob úgyan nem házasodtak össze de kibékültek. Ariel megbocsájtott Johnnak illyetve Maria és Max is egymásra talált így hát jöhet[ne] az esküvő csakhogy Goldmannek az a rendkívüli ötlete támad hogy menjenek el pecázni és fogják ki a a filmben végig szóban forgó halat a Nagy fehér Vadászt, így annak rendje s módja szerint sikerül elkésniük az esküvőről de azért oda érnek.
A film záró képsora itt is a bakiparádé melynek főszereplője Burgess Meredith aki itt is többször elsüti kacagtató csajozós szövegeit.
A filmben több a zenei betét mint az első részben amely sokat rátesz a hangulatra.

Ki kell emelni a magyar szinkront amely hasonlóan az első részhez itt is remekül sikerült. Velenczey István, Makay Sándor és Kenderesi Tibor a lehető legjobb választás volt a szereplők hangjának. A magyar szövegek pedig szintén nagyon jók.

A film méltó folytatása a nagyszerű első résznek.

10/8

Címkék: FILM